Schedule

June 15-17, 2011 – SB5.0 Plenary & Workshop Sessions

TIME

DAY 1: WED JUN 15

7:00-8:00 Registration/breakfast – Tresidder Memorial Union Courtyard
8:00-8:10 WELCOME/INTRODUCTION

Location: Dinkelspiel Auditorium

 

Drew Endy, BioBricks Foundation and Stanford University

Holly Million, BioBricks Foundation

SB5.0 Program Team:

Caroline Ajo-Franklin, Lawrence Berkeley National Laboratory

Julius Lucks, Cornell University

Jeff Tabor, Rice University

8:10-9:30 GENOME SCALE ENGINEERING

Location: Dinkelspiel Auditorium

 

Opening Talk: John Glass, J. Craig Venter Institute

Panel Discussion:
Moderator: Eric Lander, Broad Institute

Adam Arkin, Lawrence Berkeley National Laboratory

Jef Boeke, Johns Hopkins University School of Medicine

Maitreya Dunham, University of Washington

John Glass, J. Craig Venter Institute

Sriram Kosuri, Harvard Medical School

Pamela Silver, Harvard Medical School

Ting Wang, Washington University

9:30-10:00 Break
10:00-11:30 NEXT GENERATION TECHNIQUES

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Alistair Elfick, University of Edinburgh

 

George Church, Harvard Medical School

Alice Ting, MIT

Trent Northen, Lawrence Berkeley National Laboratory

11:30-12:00 Lunch – White Plaza, Dinkelspiel Auditorium
12:00-2:00 WORKSHOP 1A – DNA ASSEMBLY METHODS

Location: Dinkelspiel Auditorium

Workshop Lead: Nathan Hillson, Joint BioEnergy Institute

* Sign up for the workshop *

 

Participants:

Dan Gibson, J. Craig Venter Institute

Nathan Hillson, Joint BioEnergy Institute

Siyuan Chen, Agilent Technologies


WORKSHOP 1B – NEXT GENERATION SEQUENCING

Location: Old Union Clubhouse

Workshop Lead: Cole Trapnell, Broad Institute and Harvard University

* Sign up for the workshop *

Workshop Discussion Forum

 

2:00-3:30 PHYSICS AND ENERGETICS OF MOLECULAR SYSTEMS:

Constraints and Opportunities

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Chenli Liu, Hong Kong University

 

Matthew Scott, University of Waterloo

Pamela Silver, Harvard Medical School

Petra Schwille, Technische Universitat Dresden

3:30-4:00 Break
4:00-5:00 PLATFORMS FOR BIOLOGICAL DESIGN

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Harris Wang, Harvard Medical School

 

Reshma Shetty, Ginkgo Bioworks

Daisuke Umeno, Chiba University

Alfonso Jaramillo, Institute of Systems and Synthetic Biology, France

5:00-6:00 LIGHTNING TALKS

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Julius Lucks, Cornell University

 

Matthias Bujara, ETH Zurich

Tetsuya Yomo, Osaka University

Travis Bayer, Imperial College London

Daniel Larson, U.S. National Cancer Institute

6:00-8:00 POSTER SESSION

Cocktail Reception

Location: Tresidder Memorial Union


TIME

DAY 2: THU JUN 16

7:00-8:00 Registration/breakfast
8:00-9:00 LIVING/NON-LIVING INTERFACES

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Eric Davidson, Imperial College London

 

Jeff Gralnick, University of Minnesota

Anselm Levskaya, Stanford University

9:00-9:30 Break
9:30-10:30 ENGINEERED & NATURAL SYMBIOSES

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Yu Tanouchi, Duke University

 

Yue (Chantal) Shen, Beijing Genomics Institute, Shenzhen

Jeff Gore, MIT

10:30-11:30 PLANTS, AG, ENVIRONMENT

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Ewa Lis, Life Technologies

 

Justin Gallivan, Emory University

Martin Fussenegger, ETH Zurich

11:30-12:00 Lunch-provided
12:00-2:00 WORKSHOP 2A – WHAT DO WE NEED FROM SYNTHETIC BIOLOGY?

Location: Dinkelspiel Auditorium

Workshop Lead: Kevin Costa, SynBERC

* Sign up for the workshop *

 

Linda Chrisey, Office of Naval Research

Theresa Good, U.S. National Science Foundation

Alicia Jackson, DARPA

Jack Newman, Amyris

Todd Peterson, Life Technologies

Omar Vandal, Bill & Melinda Gates Foundation

WORKSHOP 2B – AVENUES FOR EDUCATION ABOUT SYNTHETIC BIOLOGY

Location: Old Union Clubhouse

Workshop Lead: Natalie Kuldell, MIT

* Sign up for the workshop *

 

Participants:

Darlene Cavalier, ScienceCheerleader.com and Discover Magazine

King Lau Chow, Hong Kong University of Science and Technology

Jonathan Eisen, UC Davis and PLoS Biology

Ellen Jorgensen, Genspace NYC and New York Medical College

Ilona Miko, Nature Education

Natalie Kuldell, MIT

Judy Scotchmoor, UC Berkeley

2:00-3:30 APPLICATIONS OF SYNTHETIC BIOLOGY

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: J. Robert Coleman, Albert Einstein College of Medicine

 

Luke Alphey, Oxitec, Ltd and Oxford University

Christina Smolke, Stanford University

Chris Voigt, MIT

Jack Newman, Amyris

3:30-4:00 Break
4:00-5:30 INTERACTING WITH SOCIETY

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Drew Endy, Stanford University and the BioBricks Foundation

 

Panelists and Speakers:

Jane Calvert, Edinburgh

Drew Endy, Stanford University and the BioBricks Foundation

Daisy Ginsburg, Synthetic Aesthetics

Nita Farahany, Vanderbilt University Law School and Stanford Law School

Claire Marris, London School of Economics

Piers Millet, United Nations

Mikayel Nazloyan, PricewaterhouseCoopers

Eleonore Pauwels, Woodrow Wilson Center

Megan Palmer, SynBERC

Markus Schmidt, IDC/Biofaction

5:30-7:30 POSTER SESSION

Cocktail Reception

Location: Tresidder Memorial Union

TIME

DAY 3: FRI JUN 17

7:00-8:00 Registration/breakfast
8:00-9:00 WHAT’S NEXT? PART I

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Caroline Ajo-Franklin, Lawrence Berkeley National Laboratory

 

Eva Schmid, UC Berkeley

Faisal Aldaye, Harvard Medical School

Aniela Wochner, MRC Laboratory of Molecular Biology

Zhen Xie, MIT

9:00-9:30 Break
9:30-11:30 UNDERSTANDING THE PATH OF EVOLUTION

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Jef Boeke, Johns Hopkins University School of Medicine

 

Maitreya Dunham, University of Washington

Tanja Kortemme, UCSF

Steven Benner, fFAME and Westheimer Institute

Joe Thornton, Oregon University

11:30-12:00 Lunch-provided
12:00-2:00 WORKSHOP 3A – WETWARE TOOLS FOR SYNTHETIC BIOLOGY

Location: Dinkelspiel Auditorium

Workshop Lead: Reshma Shetty, Ginkgo Bioworks

* Sign up for the workshop *


Participants:

Guillaume Cambray, BIOFAB

Vivek Mutalik, BIOFAB

Mark Fischer, Duane Morris

Zach Serber, Amyris


WORKSHOP 3B – SOFTWARE TOOLS FOR SYNTHETIC BIOLOGY

Location: Old Union Clubhouse

Workshop Lead: Austin Che, Ginkgo Bioworks

* Sign up for the workshop *

 

Participants:

Douglas Densmore, Boston University: SBOL, Clotho

Peter Karp, SRI: EcoCyc, MetaCyc, and Pathway Tools

2:00-3:30 LEARN BY BUILDING: ELEMENTS & ARCHITECTURE

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Tal Danino, UC San Diego

 

Michelle Chang, UC Berkeley

Gurol Suel, UT Southwestern

Angelike Stathopolous, Caltech

3:30-4:00 Break
4:00-5:00 WHAT’S NEXT? PART II

Location: Dinkelspiel Auditorium

Session Chair: Jeff Tabor, Rice University

 

Heather Jensen, LBNL

Lei Qi, UC Berkeley

Filippo Menolascina, TIGEM, Italy

Shunnichi Kashida, Kyoto University

5:00-5:30 Transit to banquet dinner-shuttle provided
5:30-7:30 BANQUET DINNER

AWARD CEREMONY

Location: Crowne Plaza Hotel Palo Alto